
Zamir Vintage Flat Pile Washable Rug
| Collection: | Zamir |
|---|---|
| Colors: | Sage, Cream, Dark Red, Black, Medium Green, Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | Face: 100% Polyester / Warp: 100% Cotton |
| Pile: | No Pile |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Cotton |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.16" |
More Images









Zamir Vintage Flat Pile Washable Rug
| Collection: | Zamir |
|---|---|
| Colors: | Sage, Cream, Dark Red, Black, Medium Green, Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | Face: 100% Polyester / Warp: 100% Cotton |
| Pile: | No Pile |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Cotton |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.16" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Collection: | Zamir |
|---|---|
| Colors: | Sage, Cream, Dark Red, Black, Medium Green, Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | Face: 100% Polyester / Warp: 100% Cotton |
| Pile: | No Pile |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Cotton |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.16" |























