🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Stringer Area Rug
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Thatch Blue with traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Stringer |
| Colors: | Sage, Beige, Mustard, Dark Brown, Burnt Orange |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.87" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $32.70
Original: $109.00
-70%Stringer Area Rug—
$109.00
$32.70More Images


















Stringer Area Rug
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Thatch Blue with traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Stringer |
| Colors: | Sage, Beige, Mustard, Dark Brown, Burnt Orange |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.87" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Thatch Blue with traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Stringer |
| Colors: | Sage, Beige, Mustard, Dark Brown, Burnt Orange |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.87" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























