🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Strathbogie Traditional Red Area Rug
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Gray Cream with oriental pattern, traditional style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Strathbogie |
| Colors: | Cream, Mustard, Rust, Dusty Coral, Dark Brown, Medium Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.43" |
| Fringe Length: | 0.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |
Select Title
From $35.70
Original: $119.00
-70%Strathbogie Traditional Red Area Rug—
$119.00
$35.70More Images


















Strathbogie Traditional Red Area Rug
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Gray Cream with oriental pattern, traditional style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Strathbogie |
| Colors: | Cream, Mustard, Rust, Dusty Coral, Dark Brown, Medium Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.43" |
| Fringe Length: | 0.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Gray Cream with oriental pattern, traditional style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Strathbogie |
| Colors: | Cream, Mustard, Rust, Dusty Coral, Dark Brown, Medium Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.43" |
| Fringe Length: | 0.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |























