🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Kittredge Floral Black Wool Rug
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Light Beige with oriental pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Kittredge |
| Colors: | Dark Brown, Olive, Taupe, Teal, Burgundy |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.4" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $29.70
Original: $99.00
-70%Kittredge Floral Black Wool Rug—
$99.00
$29.70More Images














Kittredge Floral Black Wool Rug
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Light Beige with oriental pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Kittredge |
| Colors: | Dark Brown, Olive, Taupe, Teal, Burgundy |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.4" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Light Beige with oriental pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Kittredge |
| Colors: | Dark Brown, Olive, Taupe, Teal, Burgundy |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.4" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























