🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Ilfeld Athena Gray Floral Wool Rug
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Iris with floral pattern, transitional, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Ilfeld |
| Colors: | Taupe, Charcoal, Gray, Light Gray, Medium Gray, Dark Brown |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Transitional,Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.63" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $32.70
Original: $109.00
-70%Ilfeld Athena Gray Floral Wool Rug—
$109.00
$32.70More Images



















Ilfeld Athena Gray Floral Wool Rug
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Iris with floral pattern, transitional, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Ilfeld |
| Colors: | Taupe, Charcoal, Gray, Light Gray, Medium Gray, Dark Brown |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Transitional,Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.63" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Iris with floral pattern, transitional, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Ilfeld |
| Colors: | Taupe, Charcoal, Gray, Light Gray, Medium Gray, Dark Brown |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Transitional,Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.63" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























