🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Elle Medallion Taupe Area Rug
| About: | Elle I Area Rug from the exclusive Becki Owens x Surya collection. Give your home new life with this beautiful vintage-inspired design, rendered in a warm Blush color. It's finished with a gorgeous medallion pattern that feels both traditional yet on-trend. The distressed detailing makes it look like you've had it for years—but don't worry, the synthetic fibers crafted in Turkey are built to withstand high foot traffic. |
|---|---|
| Collection: | Esau |
| Colors: | Gray, Medium Brown, Beige, Light Brown, Charcoal, Pastel Red |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.24" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.31" |
Select Title
From $23.70
Original: $79.00
-70%Elle Medallion Taupe Area Rug—
$79.00
$23.70More Images








Elle Medallion Taupe Area Rug
| About: | Elle I Area Rug from the exclusive Becki Owens x Surya collection. Give your home new life with this beautiful vintage-inspired design, rendered in a warm Blush color. It's finished with a gorgeous medallion pattern that feels both traditional yet on-trend. The distressed detailing makes it look like you've had it for years—but don't worry, the synthetic fibers crafted in Turkey are built to withstand high foot traffic. |
|---|---|
| Collection: | Esau |
| Colors: | Gray, Medium Brown, Beige, Light Brown, Charcoal, Pastel Red |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.24" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.31" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Elle I Area Rug from the exclusive Becki Owens x Surya collection. Give your home new life with this beautiful vintage-inspired design, rendered in a warm Blush color. It's finished with a gorgeous medallion pattern that feels both traditional yet on-trend. The distressed detailing makes it look like you've had it for years—but don't worry, the synthetic fibers crafted in Turkey are built to withstand high foot traffic. |
|---|---|
| Collection: | Esau |
| Colors: | Gray, Medium Brown, Beige, Light Brown, Charcoal, Pastel Red |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.24" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.31" |























