🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Charlottesville Tufted Wool Rug
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Purple with floral pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Charlottesville |
| Colors: | Mustard, Taupe, Navy, Rust, Dark Brown |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.87" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $95.70
Original: $319.00
-70%Charlottesville Tufted Wool Rug—
$319.00
$95.70More Images



















Charlottesville Tufted Wool Rug
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Purple with floral pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Charlottesville |
| Colors: | Mustard, Taupe, Navy, Rust, Dark Brown |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.87" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Purple with floral pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Charlottesville |
| Colors: | Mustard, Taupe, Navy, Rust, Dark Brown |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.87" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























