🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Basinger Tufted Maroc Wool Rug
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Bisque, Burnt Orange, Iris with trellis pattern, transitional, bohemian style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Basinger |
| Colors: | Gray, Ivory, Medium Gray, Dark Brown |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.19" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $26.70
Original: $89.00
-70%Basinger Tufted Maroc Wool Rug—
$89.00
$26.70More Images











Basinger Tufted Maroc Wool Rug
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Bisque, Burnt Orange, Iris with trellis pattern, transitional, bohemian style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Basinger |
| Colors: | Gray, Ivory, Medium Gray, Dark Brown |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.19" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Bisque, Burnt Orange, Iris with trellis pattern, transitional, bohemian style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Basinger |
| Colors: | Gray, Ivory, Medium Gray, Dark Brown |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.19" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























