🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Bardot Washable Area Rug
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Wool using hand woven construction available in Light Sage with gingham pattern, contemporary style Easy-care, and Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Bardot |
| Colors: | Taupe, Stone, Sandstone |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | 60% Wool, 40% Polyester |
| Pile: | No Pile |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Canvas |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.27" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $69.00
Bardot Washable Area Rug—
$69.00
More Images






Bardot Washable Area Rug
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Wool using hand woven construction available in Light Sage with gingham pattern, contemporary style Easy-care, and Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Bardot |
| Colors: | Taupe, Stone, Sandstone |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | 60% Wool, 40% Polyester |
| Pile: | No Pile |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Canvas |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.27" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Wool using hand woven construction available in Light Sage with gingham pattern, contemporary style Easy-care, and Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Bardot |
| Colors: | Taupe, Stone, Sandstone |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | 60% Wool, 40% Polyester |
| Pile: | No Pile |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Canvas |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.27" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























