🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Alstead Shag Area Rug
| About: | This Moroccan farmhouse shag rug is the perfect addition to any home. With a plush pile, it will give you the softness you want. The chic bohemian design with gray cross pattern will add a touch of class to any space, while the cream colors will complement any décor. This durable rug will withstand years of use and is easy to care for. |
|---|---|
| Collection: | Alstead |
| Colors: | Charcoal, Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polypropylene |
| Pile: | Plush Pile |
| Pile Height: | 1.18" |
| Styles: | Bohemian/Global |
| Backing: | Polypropylene |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 1.25" |
| Fringe Length: | 3.2" |
Select Title
From $17.70
Original: $59.00
-70%Alstead Shag Area Rug—
$59.00
$17.70More Images














Alstead Shag Area Rug
| About: | This Moroccan farmhouse shag rug is the perfect addition to any home. With a plush pile, it will give you the softness you want. The chic bohemian design with gray cross pattern will add a touch of class to any space, while the cream colors will complement any décor. This durable rug will withstand years of use and is easy to care for. |
|---|---|
| Collection: | Alstead |
| Colors: | Charcoal, Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polypropylene |
| Pile: | Plush Pile |
| Pile Height: | 1.18" |
| Styles: | Bohemian/Global |
| Backing: | Polypropylene |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 1.25" |
| Fringe Length: | 3.2" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | This Moroccan farmhouse shag rug is the perfect addition to any home. With a plush pile, it will give you the softness you want. The chic bohemian design with gray cross pattern will add a touch of class to any space, while the cream colors will complement any décor. This durable rug will withstand years of use and is easy to care for. |
|---|---|
| Collection: | Alstead |
| Colors: | Charcoal, Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polypropylene |
| Pile: | Plush Pile |
| Pile Height: | 1.18" |
| Styles: | Bohemian/Global |
| Backing: | Polypropylene |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 1.25" |
| Fringe Length: | 3.2" |























