
4 PC Rattan Patio Furniture Set Outdoor Cushioned Wicker Sofa Green Cushion
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Black |
| Main Material | Iron |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Bullet Points:
- ?Loveseat Dimension:: 40.55 x 22.44 x 31.88 inch (L X W X H); Armchair dimensions: 23.22x 22.44x 31.88inch (L X W X H);Tea table :28.7x16.7x16.5inch (L X W X H)
- ?This wicker Sectional Set include 1*Loveseat + 2* Armchair + 1 * tea table with clear tempered glass + 3*seat cushions
- ?A contemporary design and ergonomically comfortable patio seating piece to enjoy your outdoor living space
- ?Assemble required
- ?To prolong service lifeextra protection will needed for some extreme weather conditio
Description
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Tempered Glass | 0.2'' thickness |
| Manner of packing | 1 set/1ctn |
| Package Dimension and Weight | Package :37.4*12.8*22.24 inches. G.W: 62.7lbs N.W:57.2lbs. |
| Weight Capacity | Tea table :100lbs Armchair dimensions:250lbs Loveseat Dimension:500lbs |
| Bullet points | |
| Material | PE Rattan+Steel+Polyester fabric+sponge+tempered glass |
| Removable cushion cower | Yes |
| Zipper for cushion | Yes |
| Color | Black wicker,green cushion |
| Frame/Cushion Durability | Water Resistant /UV resistant |
| Assembly Required | Yes |
| dditional Tools Required | All Tools Included |
| Country of Origin | Made In China |
Original: $216.93
-70%$216.93
$65.08More Images






















4 PC Rattan Patio Furniture Set Outdoor Cushioned Wicker Sofa Green Cushion
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Black |
| Main Material | Iron |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Bullet Points:
- ?Loveseat Dimension:: 40.55 x 22.44 x 31.88 inch (L X W X H); Armchair dimensions: 23.22x 22.44x 31.88inch (L X W X H);Tea table :28.7x16.7x16.5inch (L X W X H)
- ?This wicker Sectional Set include 1*Loveseat + 2* Armchair + 1 * tea table with clear tempered glass + 3*seat cushions
- ?A contemporary design and ergonomically comfortable patio seating piece to enjoy your outdoor living space
- ?Assemble required
- ?To prolong service lifeextra protection will needed for some extreme weather conditio
Description
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Tempered Glass | 0.2'' thickness |
| Manner of packing | 1 set/1ctn |
| Package Dimension and Weight | Package :37.4*12.8*22.24 inches. G.W: 62.7lbs N.W:57.2lbs. |
| Weight Capacity | Tea table :100lbs Armchair dimensions:250lbs Loveseat Dimension:500lbs |
| Bullet points | |
| Material | PE Rattan+Steel+Polyester fabric+sponge+tempered glass |
| Removable cushion cower | Yes |
| Zipper for cushion | Yes |
| Color | Black wicker,green cushion |
| Frame/Cushion Durability | Water Resistant /UV resistant |
| Assembly Required | Yes |
| dditional Tools Required | All Tools Included |
| Country of Origin | Made In China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Black |
| Main Material | Iron |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Bullet Points:
- ?Loveseat Dimension:: 40.55 x 22.44 x 31.88 inch (L X W X H); Armchair dimensions: 23.22x 22.44x 31.88inch (L X W X H);Tea table :28.7x16.7x16.5inch (L X W X H)
- ?This wicker Sectional Set include 1*Loveseat + 2* Armchair + 1 * tea table with clear tempered glass + 3*seat cushions
- ?A contemporary design and ergonomically comfortable patio seating piece to enjoy your outdoor living space
- ?Assemble required
- ?To prolong service lifeextra protection will needed for some extreme weather conditio
Description
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Tempered Glass | 0.2'' thickness |
| Manner of packing | 1 set/1ctn |
| Package Dimension and Weight | Package :37.4*12.8*22.24 inches. G.W: 62.7lbs N.W:57.2lbs. |
| Weight Capacity | Tea table :100lbs Armchair dimensions:250lbs Loveseat Dimension:500lbs |
| Bullet points | |
| Material | PE Rattan+Steel+Polyester fabric+sponge+tempered glass |
| Removable cushion cower | Yes |
| Zipper for cushion | Yes |
| Color | Black wicker,green cushion |
| Frame/Cushion Durability | Water Resistant /UV resistant |
| Assembly Required | Yes |
| dditional Tools Required | All Tools Included |
| Country of Origin | Made In China |























